Koçlar sayesinde hayatı değişen insanlar var mı

Profesyonel koçlar, konu odaklı olarak değil kişi odaklı olarak çalıştıkları için danışanlar yalnızca danıştıkları konu ile ilgili destek alırken aslında kendi içlerinde pek çok farklı konuya ilişkin verebilecek cevapları da keşfetmeye başlarlar.

Danışan kişilerin arkadaşlarının ve sosyal çevresinin getirdiği yorumları koçlar asla dile getirmezler. Profesyonel koçluk hizmeti vermekte olan kişiler bireylerin tüm sorunları ile nasıl başa çıkabileceklerini bildiklerini bilirler. Bu sebeple kişilerin sorularının yanıtlarını vermek yerine bu yanıtlara nasıl ulaşabileceklerini gösterirler.

Çözüm odaklı olarak hareket eden yaşam koçları, insanların düşüncelerine adeta birer ayna tutarak onların ne istediklerini kendi kendilerine belirleyebilmelerini ve kendilerini keşfedebilmelerini sağlarlar. Danışan kişiler böylelikle negatif yönlerine odaklanmak yerine kendi güçlü yönlerine odaklanarak neler yapabileceklerini yeniden keşfetmeye başlarlar.

Hayallerinize Emin Adımlar ile İlerleyin
Kişilerin koçluk süreci içerisinde atacakları adımlar koçlar tarafından daha sağlıklı bir hale getirilir. Böylelikle kişilerin hayallerine ulaşabilmeleri tamamen onların elinde olmaya başlar. Örneğin iş dünyasında yönetim yolunda sürekli tırmanan kişilerin performansları hakkında geribildirimler azaldığı zaman üst düzey yöneticiler kendilerine daha yapıcı geribildirim yapabilecek koçlara ihtiyaç duyabiliyorlar.

American Express, Unileveler ve Philips gibi dünyaca ünlü devler başta olmak üzere pek çok farklı firma artık koçluk hizmeti için geniş bir bütçeyi kendisi için kenara ayırıyor. Koçluk programları ile ilgili yapılan araştırmalarda da geri dönüşlerin ilk yapılan harcamaların 5.6 katı olduğu ve hizmet alan yöneticilerin daha olumlu yönde geliştikleri ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir