Psikoterapist / Psikolog ile Koç arasındaki farklar nelerdir

Profesyonel koçluk, hedeflerin belirlenebilmesi, sonuçların üretilebilmesi ve kişisel değişimlerin yönetimleri ile birlikte insanların hayatlarına odaklanılmış olan bir hizmettir. Koçluğun tam olarak ne olduğunu anlayabilmeniz için kişisel ya da organizasyonel destek vermekte olan diğer meslekleri doğru şekilde tanımlayabilmek ve öğrenmek gereklidir.

Koçluk ile terapi arasında birkaç farklı durum söz konusudur. Koçluk, bireylerin hareketlerinin sonucu ile kendi isteği ile başlatabildiği değişimi temel alır. Kişisel ve mesleki alanda gelişmeyi destekleyen bir meslektir. Ortaya çıkan sonuçlar kişisel ya da mesleki hayattaki başarılar ile alakalıdır. Her zaman geleceğe ve ileriye yönelik hareket edilen koçluk uygulamalarında hedefler her zaman gelecek odaklı olarak belirlenir.

Terapi Mevcut Duygusal Durumlarda Gelişme Sağlar
Terapilerde odak noktası ise genel olarak mevcut zamandaki bireylerin duygusal durumlarını engelleyen hallerin tespit edilmesi, geçmişteki sorunların öğrenilmesi ve psikolojik fonksiyonların bu durumlara karşı dirençli hale getirilmesidir. Mevcut olan iş ve özel hayatın koşulları ile daha sağlıklı bir şekilde hareket edebilmek için terapi uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Terapiler sonrasında genel olarak duygusal anlamda olumlu gelişmeler ortaya çıkartılır.

Koçluk ilişkilerinde her zaman harekete geçebilme ve sorumlulukların takip edilebilmesi gibi konular üzerinde durulur. Bireyler ya da takımlar koçun destekçi yapısı, onların kendilerini keşfedebilmelerini sağlayan yöntemleri ve sağlıklı iletişim becerileri ile kendilerini geleceğe doğru emin adımlar ile ilerlerken bulmaya başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir